Tramping  je české a slovenské občianské ľudové hnutie inšpirované Ligou lesnej múdrosti respektive woodcraftom, skautingom (resp. junáctvom) a americkým Divokým západom. 

      Tramping ako hnutie je primárne založené na priteľstve či kamarádstve, túžbou po romantike, prirodzenom humanizme, elementárnou úctou k druhému človeku, láske a úcte k prírode, ako i na úcte k slobode každého člověka. Z lesnej múdrosti, resp. od woodcraftu tramping neformálne preberá zákony a zásady, které  sformuloval americký spisovateľ a záleskák E.T.Seton . Vnútorné atribúty trampingu sa menia, ale tieto základy a zásady sú nemenné a sú platné dodnes.

      Podstatnou a veľmi dôležitou vlastnosťou trampingu bolo a stále  je, že nebol nikdy pevne organizovaný a všeliake pokusy o organizovanosť alebo komercionalizaciu nikdy neuspeli. Trampi sa úmyslne nechceli akokoľvek organizovať, lebo vopred vedeli, ako by to dopadlo: organizacie by sa chopil štat, začal by predpisovať, čo sa má a nemá robiť, a bolo by po slobode. Žiadne zákony ani pravidla neboly nikdy spisané ani dohodnuté. Predsa sú uznávané a dodržiavané  väčšinou ľudí,  ktorí sa k trampingu hlasia. (Napríklad oheň je pre trampa niečo posvätne. Ani za dáždivého počasia by ho nezapaloval napr. benzínom - to by sa v očiach kamarátov znemožnil. Keď sa večer sedí okolo táboraku, neexistuje do posvätneho ohňa priateľstva hodiť špak od cigarety - to by bola pre trampov priam urážka). Tramping je predovšetkým životný názor a postoj doplnený o nekonzumne zameraný životný štýl.

        Každá takato trampská osada má okrem svojho originálného názvu taktiež svojho šerifa a vlajku. Po vojne k týmto základnym atribútom pribudli i domovenky  na rukávoch bund a košiel. Jednotlivé osady taktiež zvyknú mať svoje osadné trampské kapely.

  

 WOODCRAFT
 

      Woodcraft je slovo pochádzejúce z angličtiny a je uvadzaný preklad ako „zálesacká zručnosť“. Ide o označenie pre vlastnú ideovu podstatu, pre Woodcrafterské hnutie, ktoré inicioval Ernest Thompson Seton.

       Za zakladateľa woodcrafterského hnutia sa považuje Ernest Thompson Seton, ktorý v r. 1902 v USA  inšpiroval partiu chlapcov, ktorá si nárokovala jeho pozemky na svoje chlapčenské hry, k založeniu prvého woodcrafterského kmeňa.

       Východiskom bola Setonova filozofická a etická koncepcia, založená na predpoklade, že se človek rodí ako čistá, neskazená bytosť, ktorá sa môže výchovou, akceptujúcou prírodzené pudy, pod zušľachťujúcim vplyvom voľnej prírody, priblížit ideálnemu jedincovi. Takým jedincom bol pre Setona napr. indiansky náčelník Tecumseh.

      Znak bieleho kruhu s modrými rohami v sebe kombinuje vyjadrenie Veľkého zákona (kruh) a citátu, ktorým Seton, pri dotaze ako čo najstručnejšie vyjadriť čo je woodcraft, odpovedal: „Woodcraft je o živote s modrou oblohou nad hlavou“ (modrá farba rohov symbolizuje blankytne nebo).

        Za dôležitú súčasť výchovy považoval E.T.Seton fyzickú prácu spojenú s remeselnou činnosťou, najlepšie v lese (odtiaľ  „woodcraft“). Základné pravidla tejto výchovy zhrnul do tzv. Veľkého zákona, a ako programovú časť pre vznik woodcrafterských organizacií (kmeňov) určil 9 hlavných zásad.

     

VEĽKÝ ZÁKON

§  Svetlo Ducha – ide cestou Sily (Sila ducha)
Je symbolickým vyjádrením duchovnej roviny ľudskej osobnosti

§  Svetlo Tela – ide cestou Krásy (Krása tela)
Je symbolickým vyjádrením fyzickej roviny ľudskej osobnosti

§  Svetlo Lásky – ide cestu Služby (Služba lásky)
Je symbolickým vyjádrením emočnej roviny ľudskej osobnosti

§  Svetlo Mysli – ide cestou Pravdy (Pravda mysli)
Je symbolickým vyjádrením psychickej roviny ľudskej osobnosti

                                                         

Grafickým symbolom Veľkého zákona je obrazec štvornásobného ohňa. Obrazec je veľmi častym motívom nielen u Severoamerických indiánov a jeho výklad rôzný. Viacmenej, z hľadiska woodcraftu naznačuje, že jediným všestranným rozvojom ľudskej osobnosti se da  priblížiť dokonalosti.

        Ku kruhu – symbolickemu vyjádreniu dokonalosti – vedú od jednotlivých svetiel cesty. Jednotlivé svetla (pri slávnostných obradoch sú predstavované malým ohníkom) zastupujú štyri plamene (formuly Veľkého zákona, které sú prenášané pri jeho zápalovaní).

                        

9 HLAVNÝCH ZÁSAD WOODCRAFTU

         Stanovil ich Seton ako základnu osnovu woodcrafterskej činnosti. Za woodcraftersku sa môže teda – podľa jeho názoru – považovať len organizácia, ktorá vo svojej činnosti dodržuje tieto zásady:

§  Rekreácia – woodcrafterská činnosť má slúžit predovšetkým k osvieženiu tela a ducha vyčerpaného zhonom prepracovaného sveta.

§  Táborový život – Spoločné táborenie skupiny osôb, spojené s pobytom vo voľnej prírode je podľa Setona ideálnym prostredím pre výchovu v duchu Lesnej múdrosti, socializacia jedinca a rozvoj jeho znalosti a skúsenosti.

§  Samospráva za vedenia dospelých – woodcrafterské organizácie sú určené predovšetkým pre tých, čo akurát nastupujú k onomu pomyselnému stúpaniu hore (Seton mal na mysli predovšetkým mládež). Dospelí, resp. skusení woodcrafteri majú v podstate byť k dispozícií len ako rádcovia a sprievodcovia výchovným procesom. O svojich záležitostiach si majú príslušníci kmeňa či rodu rozhodovat sami.

§  Kúzlo táborového ohňa – zvyšuje pocit súnaležitosti a pospolitosti.

§  Pocty podľa stanovených meritiek – podle tejto zásady je ocenený udelenim Orlieho pera každý, kto splní vopred jasne definovanú (vo Zvitku Brezovej kôry – Knihe Orlích pier) metu. (V prípade výkonov, ktoré doposiaľ neboli definované, rozhoduje tzv. Rada Orlích pier).

§  Osobné vyznamenania za osobné výkony – ocenení usilovnosti formou udelenia čestných titulov, odražajúcich počet dosiahnutých Orlích pier.

§  Ideálny vzor – Seton vychádzal z toho, že každy potrebuje mať pred sebou nejaký konkretný cieľ. Na zaklade svojich osobných skúsenosti (ale aj zidealizované predstavy) postavil ako základny vzor konglomerát neexistujúceho Severoamerického Indiána, podľa hesla „To najlepšie od najlepších (indiánov)“

§  Málebnosť vo všetkom – podľa tejto zásady by mal každy woodcrafter pestovať svoj cit pre estetiku.

§  Použitie výchovných prostriedkov v duchu Lesnej múdrosti - woodcraftu                                                                                                                                                                                                         Za základné výchovné prostriedky považoval Seton: táborový život, získavanie pôct podľa stanovených meritiek a samosprávu.

                                                                     

                                                                                                                                          Zdroj: www.woodcraft.cz, cs.wikipedia.org